piątek, 11 września 2009

Rammstein


Rammstein

Rammstein na myspace

Rok powstania: 1994
Gatunek: industrial metal
Kraj: Niemcy

Zespół gra bardzo charakterystyczną muzykę, często określaną jako industrial metal, przez innych po prostu industrial. Także na pewno jest to industrial z dużą dawką ostrego brzmienia. Kolejnym określeniem stylu Rammsteina jest termin "Tanz-Metall".
Nazwa zespołu pochodzi od niemieckiego miasta, w którym miała miejsce jedna z największych w historii katastrof lotniczych - zginęło 70 osób (w tym trzech pilotów), a niemalże 700 osób zostało poważnie rannych. Miasto nazywa się Ramstein-Miesenbach, zespół dołożył jedną literkę M do nazwy i odciął Miesenbach - także zostało Rammstein.
Zespół został założony przez gitarzystę Richarda Kruspe. Pierwszą osobą zwerbowaną do projektu Kruspe został perkusista Till Lindermann, który zmienił dotychczasową profesję i zamiast grać na perkusji zajął stanowisko wokalisty. Projekt ruszył z miejsca - do bandu dołączyło dwóch współlokatorów Richarda (jednym z nich był Christoph "Doom" Schneider - perkusista, drugim Oliver Riedel - basista). Kruspe chciał połączyć dźwięk wydawany przez ogromne maszyny z ciężkim brzmieniem gitar - zespół nagrał demo i zwrócił uwagę Paula Landersa - wówczas gitarzysty Feeling B. Postanowił on wkręcić się do projektu, wziął ze sobą klawiszowca Feeling B - Christiana Lorenza. Ten nie bardzo był zachwycony muzyką prezenetowaną na demówce, ale ostatecznie zgodził się dołączyć do bandu.
W końcu w 1995 roku Rammstein zadebiutował krążkiem "Herzeleid", od tej pory kariera zespołu ruszyła z kopyta. Dość szybko poszli za ciosem, kazali swoim fanom czekać dwa lata na kolejny krążek - "Sehnsucht". Kolejnym krokiem było nagranie koncertowego krążka - "Live Aus Berlin" - dzięki temu fani z całego świata mogli obejrzeć to, z czego Rammstein zasłynął najbardziej, czyli spektakularny koncert z udziałem ogromnej ilości pokazów pirotechnicznych - album poza edycją cd został wydany także na dvd i vhs. Zresztą wersja wideo tego koncertu została nagrodzona przez MTV w kategorii "Najlepszy koncert metalowy". Tym razem fani musieli uzbroić się w cierpliwość, bo zespół bardzo dużo koncertował, w związku z czym nie było czasu na nagranie nowego krążka. Ale ten w końcu się pojawił i powalił fanów na kolana - bo tylko z tej pozycji można słuchać trzeciego LP w dyskografii Rammsteina. Album "Mutter", był prawdziwym hitem. Zespół nawet zagrał kawałek "Feuer Frei!" na planie filmu "XXX". Następnym krokiem zespołu było wydanie trzy lata później czwartego albumu - "Rise, Rise". Brzmienie tego albumu było już nieco inne, chociaż zespół wcale nie opadł z sił, jedynie wprowadzane były pewne udoskonalenia. Rok 2005 przyniósł nowe dziecko Rammsteina - "Rosenroth". Po tym albumie po raz drugi zespół nagrał krążek koncertowy - "Volkerball", który nagrywany był w czterech różnych miastach (wersja audio zawierała tylko materiał z Nimes, Francja) - Nimes (Francja), Moskwa (Rosja), Tokio (Japonia) i Londyn (Anglia).
W zeszłym roku Richard Kruspe zajął się swoim nowym projektem - Emigrate, jak sam twierdzi większość kawałków, które trafiły na pierwszy krążek narodziły się w jego głowie podczas trasy promującej krążek "Mutter".
Rammstein jest w trakcie nagrywania swojego kolejnego (według plotek ostatniego) krążka, którego data jeszcze nie została oficjalnie podana.

Skład zespołu:
Wokal - Till Lindermann
Gitara - Richard Kruspe
Gitara - Paul Landers
Gitara basowa - Oliver Riedel
Perkusja - Christoph "Doom" Schneider
Klawisze i programowanie - Christian Lorenz

Dyskografia Rammstein:
1995 - Herzeleid
1997 - Sehnsucht
1999 - Live Aus Berlin (album koncertowy - cd/dvd)
2001 - Mutter
2004 - Reise, Reise
2005 - Rosenroth
2006 - Volkerball (album koncertowy - cd/dvd)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz