wtorek, 15 września 2009

Mencea - Dark Matter/Energy Noir (2008)


Mencea - Dark Matter/Energy Noir

Mencea na myspace

Data wydania: 14.10.2008
Gatunek: modern metal
Kraj: Grecja

Tracklista:
01. The Passing
02. Ardad
03. Forbidden
04. Deep In The Under
05. The Holy Cast
06. Eminence
07. Curse The Damned
08. When Strife And Greed Collide

Jest to debiutancki krążek greckiej formacji, która powstała w 2004 roku w Atenach. Początkowo zespół dużo eksperymentował z nowoczesnym metalowym graniem, aż w końcu dochował się jako takiego własnego stylu, który jest swoistą mieszanką nowoczesnego grania z klasycznymi chwytami.

Bynajmniej nie uważam, że jest to coś odkrywczego, czy tchnącego nowością w świat metalu. Wręcz przeciwnie - Mencea przeciera stare dobre szlaki jednocześnie je łącząc w jedną szeroką drogę, która stała się ich stylem. Krążek składa się głównie z groove metalu z dużą ilością dodatków - stąd zespół uznał, że najlepiej będzie jak nazwą styl przez siebie prezentowany "modern metal" - bo też nikt nie napisze, że modern metal to nie jest, bo ciężko jednoznacznie stwierdzić czym jest modern metal. W każdym razie zespół zaprezentował się świetnie na swoim debiucie - melodie są ciężkie, słuchacz jest przytłaczany przez ostre partie gitarowe i szybką grę na perkusji - co nie znaczy, że tempo kawałków jest jakieś zawrotne. Tutaj ogromną rolę odgrywa wokal, który sprawia, że muzyka się do niego dopasowuje - a raczej idealnie się wpasowuje w partie wokalne. Jeśli można tak napisać o płycie to tutaj bym wykorzystał to określenie - "Trup ściele się gęsto". Bo krążek zabija na każdym kroku - jak już wcześniej wspomniałem mimo tego, że nie jest to nic nowego, a jedynie połączenie wielu ogranych motywów.

Żeby nie było, że się jaram bezpodstawnie - czekałem aż w roku 2008 pojawi się płyta, która połączy elementy industrialne, z ciężkim wokalem, który nie będzie wymieniany na melodyjne zaśpiewy, z ciężkimi gitarami i szybką perkusją. I jednocześnie utrzyma to wszystko w ryzach melodyjnego grania bez zbędnego chaosu, który zniszczył by ten ład. I tutaj dostałem to wszystko w formie jaka mi odpowiada.

Ocena: 9,5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz