niedziela, 27 września 2009

Quinta Essentia - Archetypal Transformation (2008)


Quinta Essentia - Archetypal Transformation

Quinta Essentia na myspace


Data wydania: 2008
Gatunek: black/thrash/death metal
Kraj: USA

Tracklista:
01. Venom of The Pernicious
02. The Universal Longing
03. Absent Illumination (The Transgressor)
04. Formative Evasion
05. Forgotten But Not Undreampt
06. Arcane Stellar Firmament
07. Instinctual Human Descension

Jest to drugi krążek w dorobku tego zespołu. Poprzedni krążek trafił do sklepów dwa lata temu, także panowie z Quinta Essentia mieli trochę czasu na skomponowanie materiału na nowy LP. I w sumie sprawili się bardzo dobrze. Przede wszystkim nie jest to tak agresywne granie jak Aura Noir czy Sideblast. Za to jest zdecydowanie bardziej melodyjnie i klimatycznie. Wokalista też nie zajmuje się typowm growlem - jest to raczej wokal zbliżony do tego, jaki w tym prezentuje Satyr. Muzycznie jest całkiem ciekawie - tempo jest zróżnicowane, od spokojnych niemalże doomowych wstawek, aż po galopady, które okraszone są dobrą pracą gitar i zwalniającym nieco tempo wokalem.

Panowie z Quinta Essentia podeszli do nagrania tego LP bardzo ambitnie - nie utrafimy tutaj na kawałki krótsze niż 6 minut. Ale mimo tego nie są one jakoś sztucznie wydłużane, wszystko ma swoje określone miejsce i nawet te wolniejsze fragmenty nie są w stanie odrzucić - chyba, że dla kogoś doomowe brzmienie jest męczarnią. W każdym razie black metalu jest tutaj w sumie niewiele, no chyba, że przyjmiemy, że podwójna stopa i galopada perkusisty są oznakami black metalu.

Prawdę mówiąc spodziewałem się, że będzie to kolejny ekstremalny krążek - w końcu zespół połączył trzy najostrzejsze odmiany metalu. Ale okazało się, że można połączyć te gatunki i otrzymać zupełnie coś innego niż Aura Noir czy Sideblast. Na pewno jest to coś nowego. Jak ktoś szuka nowości, to polecam zapoznać się z tym krążkiem, godzina czasu spędzona przy ciekawych dźwiękach.

Ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza