czwartek, 5 listopada 2015

Symbolical - Collapse In Agony (2015)

Symbolical - Collapse In Agony
Symbolical na FB / Bandcamp

Data wydania: 24.04.2015
Gatunek: death metal
Kraj: Polska

Tracklista:
01. Prologue (De Nihil)
02. The Universe
03. Mephisto's Misanthropy
04. A Lesson in Humility
05. Heritage of the Executioner
06. Behold the Man - Abomination
07. Compulsory Redemption
08. From Heaven into the Mire
09. Betrayed at Dawn
10. The Ultimate Mortification
11. Collapse in Agony (Dies Irae)

Skład:
Paweł "Cymer" Cymerman - wokal, gitara
Karol "Charles" Goździk - gitara basowa
Dariusz "Daray" Brzozowski - perkusja

Zespół Symbolical rozpoczął swoją działalność w 2013 roku, a inicjatorem powstania projektu był Karol "Charles" Goździk. Przy współpracy z Pawłem "Cymerem" Cymermanem przygotował pełen koncept nowego projektu kryjącego się pod nazwą Symbolical. Niedługo później do zespołu dołączył doświadczony perkusista Dariusz Brzozowski na metalowej scenie lepiej znany pod pseudonimem Daray. W takim składzie po zagraniu kilku prób muzycy zawitali do studia Herz, żeby zarejestrować materiał na debiutancki album zatytułowany "Collapse In Agony". Materiał został zarejestrowany, kiedy Symbolical byli jeszcze zespołem trzyosobowym, natomiast w tym momencie kapela liczy czterech członków, w tym roku do formacji dołączył gitarzysta Konrad "Słoq" Słoczyński.


"Collapse In Agony" w żadnym wypadku nie brzmi jak debiutancki materiał. W sumie nic dziwnego, w końcu muzycy tworzący Symbolical to nie są nowicjusze. Wydawnictwo rozpoczyna się od klimatycznego, dość depresyjnego intro "Prologue (De Nihil)", które przechodzi w death metalową jazdę wraz z rozpoczęciem się numeru "The Universe". Kompozycja jest utrzymana w szybkim tempie, które growl stara się spowalniać. Klimat tego numeru jest obłędny i może przywodzić na myśl wszelkie oldschoolowe death metalowe wyziewy. Nie jest to szkoła szwedzka, bo jednak nie ma tego dudniącego basu, bardziej szkoła amerykańska, w której poza brudnym brzmieniem jest też miejsce na melodie. I tych również nie brakuje w numerze "The Universe", bo poza ogólną miazgą występuje tu również świetna solówka gitarowa, która łagodzi klimat. Podczas największego natężenia solówki muzyka zaczyna powoli cichnąć, żeby w końcu kompletnie wygasnąć i uderzyć ponownie rozpoczynając "Mephisto's Misanthropy". Kawałek równie mocarny jak "The Universe", ale wybijający się dodatkowo za sprawą morderczych partii perkusji i świetnego motywu gitarowego, który pojawia się na wstępie i jeszcze raz atakuje znienacka w trakcie trwania utworu. Ten numer z kolei kończy się już prawidłowo, muzyka zaczyna zwalniać i kiedy osiąga już żółwie tempo po prostu wygasa. "A Lesson in Humility" jest zdecydowanie bardziej klimatyczny. Gitary suną wolno, a perkusja jak na przekór zaczyna przyspieszać i grać coraz ostrzej. Jednak pod naporem gitar i growlu w końcu wymięka, po czym dołącza do równego szeregu. Jednak ten dość wolno sunący numer nie jest najdłuższą kompozycją na "Collapse In Agony", bo jest nią "Heritage of the Executioner", który rozpoczyna się świetną zagrywką gitarową. Trwający niemalże 5,5 minuty utwór to już prawdziwa miazga. W przeciwieństwie do poprzednika tutaj perkusja walczy zdecydowanie wytrwalej i zaprzęga do pracy gitarę, jak i bas. Tempo jest zdecydowanie szybsze, agresja większa i całość wygasza tylko solówka gitarowa, a ta wypada jeszcze lepiej niż w poprzednich utworach. 


Mógłbym się tutaj rozwodzić nad każdym kolejnym numerem i rozpływać się nad ich zajebistością, bo nie uświadczyłem tutaj żadnych mielizn. Na "Collapse In Agony" znaleźć można nie tylko z amerykańska brzmiący death metal, ale też dźwięki kojarzące się z groove metalem i klimatami zbliżonymi do twórczości francuskiej formacji Gojira (najwięcej jest tego w "Behold the Man - Abomination"). Zawartość debiutu Symbolical to czysty death metalowy napierdol, ale jednak muzycy potrafili go połączyć z przygnębiającym klimatem, dorzucić do tego garść gitarowych melodii i wszystko wesprzeć świetnymi solówkami. Całość charakteryzuje się mocarny brzmieniem i niekiedy wysuniętym do przodu basem, który dokłada swoją cegiełkę do specyficznego klimatu tego materiału. Bywa, że death metalowe albumy niosą ze sobą tylko wściekłość i agresję, tymczasem mam wrażenie, że "Collapse In Agony" w swojej zawartości przedstawia dużo szersze spektrum emocji ujęte w niemalże 48 minutach muzyki. Słuchając tego debiutu po raz kolejny nie jestem w stanie uwierzyć, że to faktycznie debiut. Materiał brzmi w pełni profesjonalnie i słychać, że muzycy wchodzący w skład Symbolical to nie są przypadkowe osoby, które po prostu chciały sobie nagrać płytę, żeby zobaczyć jak im to wyjdzie. W każdym kawałku słychać doświadczenie poszczególnych członków zespołu i ich zaangażowanie w ten projekt. "Collapse In Agony" to nie tylko jeden z najciekawszych tegorocznych debiutów, ale też jest to jeden z najlepszych death metalowych materiałów jakie zostały wydane w 2015 roku.

Symbolical to po prostu kolejna death metalowa formacja na polskiej scenie muzycznej. Takich albumów jak "Collapse In Agony" jest cała masa, to kompletnie niczym nie wyróżniający się death metal, który wpada jednym uchem i wypada drugim. Bezsensowny napierdol pozbawiony jakiegokolwiek stylu, czy klimatu. Tak myślałem, że zakończę tę recenzję zanim wkroczyłem w przygnębiający świat "Collapse In Agony", który swoją muzyką wyrysowała mi kapela Symbolical. To wydawnictwo jest absolutnym przeciwieństwem wszystkiego co napisałem na początku tego ostatniego akapitu recenzji. Debiutancki materiał Symbolical brzmi jakby był profesjonalnie skrojony i doskonale przemyślany od samego początku do końca. Wszystko ma tutaj swoje miejsce, każdy kawałek wyposażony jest w działa, które uderzają z zabójczą precyzją. Jeżeli szukacie świetnego death metalu to czasami warto rozejrzeć się na własnym podwórku, żeby przypadkiem nie przegapić prawdziwego diamentu.

Ocena: 9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz