środa, 6 października 2010

Stonegard - From Dusk Till Doom (2006)Stonegard - From Dusk Till Doom

Stonegard na myspace

Rok wydania: 2006
Gatunek: stoner metal/heavy metal
Kraj: Norwegia

Tracklista:
01. From Dusk Till Doom
02. The Last Good Page
03. Morpheon
04. Crooked Feathers
05. Helios, Cursed
06. Rescue
07. S&C
08. Blade
09. Locust


Następcą albumu "Arrows" wydanego w 2005 roku był "From Dusk Till Doom". Wielbiciele Stonegard nie musieli długo czekać, bo nowy album pojawił się już w 2006 roku, a jego reedycja miała miejsce w 2008 - dodatkowo zawierała drugą CD z niepublikowanymi wcześniej materiałami. W każdym razie album "Arrows" był bardzo dobry i dawał sporą nadzieję na to, że kapela nagra jeszcze lepszy LP, czy faktycznie tak było?

To czego nie można odmówić "From Dusk Till Doom" to przebojowość. Już pierwszy kawałek porywa i rozrywa na strzępy. Wokalnie jest dziwnie, ale do barwy Torgrima można bardzo szybko się przyzwyczaić. Utwór tytułowy po prostu miażdży i jest jednym z najjaśniejzych punktów tego wydawnictwa. Do tego muzyka zawarta na tym albumie jest dziwne lekka, chociaż nie brakuje też mieszania - dobrym przykładem jest tutaj drugi kawałek na albumie, który zaczyna się dość agresywnie, przechodzi w przebojowość, aż nagle zwalnia. Podobnego układu moża się tutaj często spodziewać. Momentami nawet zastanawiałem się, czy Stonegard na pewno grają stoner i faktycznie ciężko jest to jednoznacznie stwierdzić. Łatka stoner na pewno tutaj nie zawodzi, ale to zwykły stoner nie jest, tym bardziej nie jest to stoner/doom, chociaż zdarzają się i doomowe zagrywki gitarowe - np. w kawałku "Rescue" czy "Blade". Tyle, że energiczny wokal Torgrima w żadnym wypadku nie pasuje do stylistyki doom. W każdym razie jest jednak nieco słabiej niż na "Arrows", ale nie można panom ze Stonegard odmówić świetnie wykonanej roboty. Słychać, że mieli pomysł na swoją muzykę, chociaż jak już wspominałem najbardziej charakterystycznym elementem Stonegard był właśnie wokal Torgrima.

Niestety w 2008 roku, kiedy ich album "From Dusk Till Doom" miał swoją premierę ogólnoświatową kapela postanowiła zawiesić swoją działalność. Szkoda, bo mimo tego, że drugie wydawnictwo jest nieco słabsze od debiutu to jednak jest to bardzo solidny materiał, a kapela mogłaby zaskoczyć jeszcze niejednym dobry, albo nawet bardzo dobrym LP. Jeśli komuś podobał się album "Arrows" to spokojnie może sięgnąć również po "From Dusk Till Doom".

Ocena: 7,5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz