środa, 15 marca 2017

No Salvation - Defiling Verses (2015)

No Salvation - Defiling Verses

Data wydania: 26.10.2015
Gatunek: death metal
Kraj: Polska

Tracklista:
01. Intro
02. You Rise In Vain
03. Veritas Obscura
04. Coroner's Friend
05. Among The Mistakes Of God
06. Niosący Światło

Skład:
Szymon Bielawski - wokal
Marcin Meioh - gitara
Ścina - gitara
Tomasz Burkowicz - gitara basowa
Grzegorz Kiecok - perkusja

No Salvation to death metalowa kapela pochodząca z Pszczyny. Grupa została powołana do życia w 2006 roku, ale dopiero trzy lata późnej formacja dostaje wiatru w żagle i niedługo po zaangażowaniu wokalisty Mateusza (Psychotic Deviant) gra swój pierwszy koncert. W 2011 roku No Salvation nagrywają demówkę "Among the Mistakes of God", na którą trafia aż siedem kompozycji. Po zarejestrowaniu materiału skład zespołu przechodzi lekkie perturbacje i w końcu w 2014 do grupy dołącza Szymon Bielawski (nowy wokalista) oraz Tomasz Burkowicz (basista). Razem ze Ściną, Grzegorzem i Marcinem wchodzą do HUGEStudio, żeby zarejestrować materiał na swój debiutancki album. "Defiling Verses" trafia do sprzedaży 15 października 2015 roku w formie kasety magnetofonowej (MC), a kilka dni później również w formie płyty CD.


Debiutancki materiał No Salvation nie należy do najdłuższych. Na "Defiling Verses" składa się zaledwie 5 kompozycji oraz intro. Łącznie kapela oferuje lekko ponad 26 minut death metalowego grania. Całość rozpoczyna się od krótkiego intro, które powoli się rozkręca i prowadzi bezpośrednio do kompozycji zatytułowanej "You Rise In Vain". I w tym miejscu pomyślałem sobie, że spoko grają, przyjemny, ale niespecjalnie wyróżniający się death metal. I prawdę mówiąc niewiele mogę o tym konkretnym numerze napisać - ot przyzwoity death metal, zahaczający momentami o techniczny death metal. Natomiast dalej robi się już ciekawiej. "Veritas Obscura" wypada już o wiele lepiej i chociaż nadal No Salvation nie prezentują tutaj niczego unikalnego, czy chociażby wysuwającego ich delikatnie przed szereg, to jednak jest to kompozycja, która szybko wpada w ucho. Wszystko to za sprawą świetnych gitarowych melodii i dość połamanych solówek. Melodyka tego numeru zdecydowanie działa na jego korzyść i stawia go na drugim miejscu w mojej osobistej hierarchii wśród kompozycji zawartych na "Defiling Verses".


Niemal najdłuższy "Coroner's Friend" wraca stylistyką do "You Rise In Vain", czyli jest po prostu dobrze. Chociaż w przypadku tej kompozycji warto zwrócić uwagę na dominującą rolę instrumentalistów i świetną solówkę gitarową, której fragment do złudzenia przypomina motyw muzyczny z serialu animowanego "Koziołek Matołek" (nie wiem, czy to był zamierzony ruch ze strony No Salvation, czy tak po prostu wyszło). W "Coroner's Friend" jeszcze przed trzecią minutą wokal milknie i na plan pierwszy wychodzą instrumentaliści, którzy odwalają kawał dobrej roboty. Najkrótszym numerem na "Defiling Verses" jest "Among The Mistakes Of God" trwający niespełna 4 minuty. I widząc taki czas od razu pomyślałem, że będzie szybka rzeźnia. Ale okazuje się, że wcale tak nie jest. Owszem tempo jest jakby szybsze, ale to głównie zasługa szybciej i bardziej równo bijącej perkusji. Sam numer niestety nie powala i wręcz rozczarowuje zwłaszcza, że sąsiaduje z tak bogatym instrumentalnie "Coroner's Friend". I kiedy już myślałem, że to wszystko co No Salvation mają do zaoferowania przyszła pora na smakowity deser w postaci "Niosący Światło". Deser, który okazał się być głównym daniem. Tym numerem pochodzący z Pszczyny death metalowcy pognębili całą zawartość swojego debiutanckiego albumu. "Niosący Światło" to jedyny kawałek zawarty na "Defiling Verses" mający tekst po polsku, od razu też słychać jakby odpowiadający za wokal Szymon Bielawski czuł się dużo pewniej na tym poletku niż przy anglojęzycznych lirykach. Sama kompozycja odcina się też trochę od death metalowej stylistyki i wkracza w black metalowe rejony (skojarzenia z Arkoną są bardzo na miejscu). Kawałek utrzymany jest w wolnym tempie, mocniej zarysowany jest mroczny klimat, w samym centrum akcji znajduje się wokalista, a nie instrumentaliści (ci tym razem stanowią tło). "Niosący Światło" to prawdziwa perła i chociażby dla tego jednego numeru warto sięgnąć po debiutancki album No Salvation. Pozostaje mi liczyć na to, że kapela na swoich kolejnych wydawnictwach podąży właśnie ścieżką muzyczną obraną na tym zamykającym "Defiling Verses" kawałku.

Byłem bardzo sceptycznie nastawiony do debiutanckiego albumu No Salvation. Nie dość, że jest to wydawnictwo krótkie, to z początku nie sprawiające specjalnie dobrego wrażenia. Jednak po przesłuchaniu takich numerów jak "Veritas Obscura", "Coroner's Friend" i przede wszystkim "Niosący Światło" moje nastawienie do twórczości tej kapeli zupełnie się zmieniło. Nadal uważam, że debiutancka płyta powinna być dużo bardziej wypełniona, a jeżeli już muzycy zdecydowali się opublikować niespełna 30 minutowy materiał, to nie powinien zawierać wypełniaczy, a za takie niestety muszę uznać kompozycje "You Rise In Vain" oraz "Among The Mistakes Of God". Natomiast rozczarowanie krótkim czasem grania kompletnie niknie w obliczu obcowaniu z takim rarytasem, za jaki muszę uznać numer "Niosący Światło". Ten kawałek prezentuje ścieżkę, którą powinni w dalszej części swojej kariery podążyć muzycy No Salvation.

Ocena: 4/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz