piątek, 16 grudnia 2016

Świąteczna dyszka

W okresie przedświątecznym panuje mania puszczania świątecznych utworów. Przebrzmiałe gwiazdy muzyki rozrywkowej prześcigają się w wydawaniu płyt z kolędami, czego nadal nie potrafię zrozumieć (bo raczej skokiem na kasę tego nazwać nie można, bo kto to kupuje?). Tymczasem w radio, czy w centrach handlowych, gdzie ludzie stoją w niekończących się kolejkach królują zajechane do granic możliwości "Last Christmas" oraz "All I Want For Christmas Is You". Zresztą wystarczy podskoczyć na youtube, żeby przekonać się, że te dwa numery nagrane jeszcze w poprzednim tysiącleciu nadal cieszą się ogromną i niesłabnącą popularnością. "Last Christmas" ma prawie 191 milionów odsłon, natomiast "All I Want For Christmas Is You" niedługo stuknie 235 milionów (!) odsłon. Ale warto też odnotować, że w świątecznych kompozycjach swoich sił próbują również muzycy rockowi, czy metalowi. I zdecydowałem się wybrać 10 utworów rockowych/metalowych będących kompozycjami autorskimi (poza jedną), kolędowych coverów jest cała masa, więc ich nie ruszałem. Nie jest to zestawienie stopniowane, więc nie ma najlepszych, ani najgorszych, to po prostu luźna dyszka.


The Darkness - I Am Santa

Stawkę otwiera nadal świeży numer brytyjskiej formacji The Darkness, który znalazł się wyłącznie na edycji deluxe płyty "Last of Our Kind". Ta rozszerzona wersja czwartego albumu formacji prowadzonej przez braci Hawkins trafiła do sprzedaży 20 listopada 2015 roku, czyli pół roku po premierze podstawowej wersji płyty. Kawałek pojawił się w sieci od razu w towarzystwie klipu, który przenosi widza do pełnych kiczu lat 80-tych.Twisted Sister - Oh Come All Ye Faithful

"A Twisted Christmas" to ostatnie studyjne wydawnictwo kapeli Twisted Sister i to właśnie na nim znalazł się utwór "Oh Come All Ye Faithful". Po tym jak grupa wróciła do żywych w 2003 roku zdążyła wydać rok później album "Still Hungry", a następnie...no cóż, ktoś wpadł na kuriozalny pomysł. Twisted Sister zdecydowali się nagrać album z coverami świątecznych kawałków. Ten plan ziścił się w 2006 roku, od tamtej pory kapela tylko koncertowała i w 2016 roku zakończyła swoją działalność. "Oh Come All Ye Faithful" to cover kolędy pochodzącej z 1751 roku.Nocny Kochanek - Kacper, Andżej i Baltazar

Nawet jeżeli nie kojarzycie Nocnego Kochanka (w co nie wierzę), to być może natknęliście się na formację Night Mistress. Kiedy dobrze przyjrzycie się tym dwóm grupom, to szybko zauważycie, że ich składy są dokładnie takie same. Nocny Kochanek to humorystyczne alter ego Night Mistress. Wszystkie kawałki mają utrzymane w heavy metalowej stylistyce, a teksty utworów są w języku polskim i ociekają specyficznym humorem. Nocny Kochanek ma na swoim koncie jak na razie wyłącznie płytę "Hewi Metal", ale już na początku 2017 do sprzedaży trafi jego sukcesor, czyli album "Zdrajcy Metalu". Natomiast świąteczny kawałek "Kacper, Andżej i Baltazar" nie znalazł się do tej pory na żadnym wydawnictwie tej grupy. Cytując Krzyśka Sokołowskiego (wokalistę): "Są takie kawałki, które są zbyt dobre, żeby znaleźć się na płycie".


Spinal Tap - Christmas with the Devil

Spinal Tap jest sztucznym tworem, który powstał specjalnie na potrzeby komedii "This Is Spinal Tap". Grupa miała być parodią ówczesnych kapela metalowych, a jednocześnie wypadać bardzo realistycznie. Premiera filmu miała miejsce w 1984 roku, wówczas pojawiła się również płyta "This Is Spinal Tap" zawierająca "największe hity" tej legendarnej grupy, która przecież działała na scenie od 1964 roku. Zespół po premierze filmu rozpadł się, a osiem lat później znowu się zszedł. Efektem tego był album "Break Like The Wind", gdzie obok takich przebojów jak tytułowy "Break Like The Wind", czy "The Majesty Of Rock" znalazł się również świąteczny kawałek zatytułowany "Christmas With The Devil".


Blink-182 - I Won't Be Home For Christmas

Blink-182 chyba nikomu przedstawiać nie muszę. Ta grająca pop punk grupa święciła swoje największe triumfy pod koniec starego i na początku nowego milenium. Numer "I Won't Be Home For Christmas" został nagrany podczas sesji do albumu "Dude Ranch", kiedy to na perkusji w Blink-182 grał jeszcze Scott Raynor. Kawałek jednak nie znalazł się na żadnym LP grupy, pojawił się wyłącznie jako singiel dopiero w 2001 roku.


Dropkick Murphys - The Season's Upon Us

Często bywa tak, że świąteczne utwory są dokładane jako bonusy do limitowanych edycji płyt studyjnych, bądź jako dodatek do singli. Jednak bostońska kapela Dropkick Murphys zamieściła taki kawałek na podstawowej wersji płyty "Signed and Sealed in Blood" wydanej w 2013 roku. Utwór śpiewany przez Kena Casey'a ma niesamowity klimat, wręcz idealny na spokojny świąteczny czas. Chociaż nie można mu odmówić tej irlandzkiej zadziorności, która króluje na wydawnictwach Dropkick Murphys.Hevisaurus - Tonttuheviä

Finlandia jest dziwnym krajem. Kiedy w pozostałej części świata zespoły kierujące swoją muzykę do dzieci starają się serwować utwory lekkie, łatwo wpadające w ucho i dające się bez problemu zaśpiewać. Tak w Finlandii króluje Hevisaurus, heavy metalowa grupa złożona z muzyków poprzebieranych za dinozaury. Jeżeli myślicie, że coś takiego nie mogło się udać i projekt pewnie umarł po pierwszej płycie, to szybko wyprowadzę Was z błędu - w 2015 roku kapela wydała swoją siódmą płytę studyjną. Świąteczny numer "Tonttuheviä", którego tytuł znaczy tyle co "elfi heavy metal" znalazł się na płycie "Räyhällistä joulua" (2011) zawierającej same świąteczne numery.


Corey Taylor - X-M@$

Fani Slipknota i Stone Sour na pewno wiedzą kim jest Corey Taylor. Ten dość oryginalny i wyszczekany wokalista nie ma solowej kariery. A jednak utwór "X-M@$", w którym Corey narzeka jak to bardzo nienawidzi świąt pojawił się jako singiel sygnowany jego nazwiskiem. Utwór został nagrany dla organizacji The Teenage Cancer Trust. Ten muzyczny żart okazał się być trollingiem ludzi, którzy nie lubią świąt i próbują je zepsuć wszystkim dookoła.


Steel Panther - The Stocking Song

Steel Panther bardzo kojarzą mi się ze Spinal Tap. Jedna, jak i druga grupa są sztucznymi tworami mającymi wydźwięk komediowy. Te dwa zespoły więcej łączy niż dzieli. Steel Panter są parodią glamowych grup pokroju Mötley Crüe, Poison, czy Warrant. Repertuar formacji dowodzonej przez Michaela Starra ocieka seksem, alkoholem, narkotykami i wszelkimi innymi uciechami, oczywiście wszystko to podane jest w dość specyficznej humorystycznej formie. Pod koniec 2014 roku grupa dorobiła się singla o tematyce świątecznej zatytułowanego "The Stocking Song", który to numer nigdy nie trafił na żadną z płyt studyjnych.


The Darkness - Christmas Time (Don't Let The Bells End)

Otwarcie i zamknięcie tego zestawienia należy do The Darkness. Ta grająca klasycznego hard rocka formacja po wydaniu świetnie przyjętego debiutanckiego albumu "Permission to Land" jeszcze w tym samym roku zawojowała święta swoim klimatycznym i niezwykle przebojowym singlem "Christmas Time (Don't Let The Bells End)". Numer nigdy nie doczekał się miejsca na żadnej z czterech płyt studyjnych wydanych przez The Darkness, nie znajdziecie go nawet w formie bonusu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza