poniedziałek, 30 września 2013

The Vision Bleak - Witching Hour (2013)

The Vision Bleak - Witching Hour

Data wydania: 27.09.2013
Gatunek: gothic metal/horror metal
Kraj: Niemcy

Tracklista:
01. Witching Hour
02. A Witch Is Born
03. The Blocksberg Rite
04. Cannibal Witch
05. The Wood Hag
06. Hexenmeister
07. Pesta Approaches
08. The Valkyrie

The Vision Bleak to bardzo charakterystyczna kapela poruszająca się w okolicach gothic metalu.  Praktycznie każde wydawnictwo pojawiające się z szyldem "The Vision Bleak" jest godne polecenia i do tej pory nie zawiodłem się na kolejnych albumach tej formacji. Po wydaniu świetnego "Set Sail To Mystery" w 2010 roku nastąpiła cisza ze strony zespołu i trzeba było czekać aż trzy lata, żeby Niemcy zapowiedzieli swój nowy album. Piąte studyjne wydawnictwo miało nosić tytuł "Witching Hour" i ukazać się 27 września 2013 roku.

W składzie The Vision Bleak nie nastąpiły żadne zmiany - nadal za wokale, perkusję i część partii klawiszowych odpowiada Konstanz (Tobias Schönemann), a za gitary, chórki i pozostałą część partii klawiszowych Schwadorf (Markus Stock). Oczywiście podczas koncertów kapelę zasilają muzycy sesyjni. Jako, że jeszcze nigdy nie zawiodłem się na wydawnictwach Niemców, to ze spokojem sięgnąłem po "Witching Hour". Miał być to album poświęcony wyłącznie wiedźmom i tak też jest. Na całość składa się 8 utworów, które łącznie dają niecałe 40 minut gotyckiej uczty. To, co od razu wpadło mi w ucho już przy pierwszym odsłuchu to niesamowity klimat, jaki otacza to wydawnictwo. Oczywiście wcześniejsze płyty The Vision Bleak też były bardzo mroczne, ale jednak ten ma w sobie coś więcej. Partie klawiszowe i instrumentalne na "Witching Hour" to prawdziwa rewelacja, tworzą prawdziwy klimat grozy i w połączeniu z chwytliwym gotyckim metalem prezentowanym przez The Vision Bleak dają świetny efekt. Już instrumentalny wstęp do albumu w formie kawałka tytułowego sprawia dobre wrażenie. A im dalej tym lepiej. Instrumentalne wstępy do "The Blocksberg Rite", "The Wood Hag" czy "Pesta Approaches" to niesamowite elementy nadające mrocznego klimaty piątemu albumowi The Vision Bleak. Oczywiście jak przystało na tę formację nie zabrakło prawdziwych hitów, które już przy pierwszym odsłuchu wpadają w ucho. Praktycznie każdy kawałek (no może poza "The Valkyrie") może startować do miana gotyckiego przeboju. Wokal Konstanza uległ lekkiej zmianie, jest jakby mniej kanciasty w porównaniu do poprzednich albumów. Oczywiście The Vision Bleak jak to zwykle u nich bywa grają bardzo energiczny gotycki metal, nie bawią się w smęcenie, czy wydłużanie numerów na siłę. Dzięki szybkim i energicznym kompozycjom, które dość mocno kontrastują z mrocznymi instrumentalnymi wstępami, "Witching Hour" słucha się wręcz rewelacyjnie. Nie ma tutaj miejsca na mielizny, czy nudę. Wszystko jest na swoim miejscu i jeśli ktoś zasłuchiwał się w poprzednich wydawnictwach The Vision Bleak to nie powinien czuć się zawiedziony nowym albumem.

"Witching Hour" to jeden z najlepszych materiałów, jakie do tej pory wydała niemiecka kapela The Vision Bleak. A już na pewno jest to najbardziej klimatyczny album, ale zarazem bardzo szybki i energiczny. Ciężko się nudzić podczas odsłuchu. Można powiedzieć, że dostałem wszystko to, czego oczekiwałem od nowego albumu The Vision Bleak. Praktycznie każdy kawałek jest tutaj potencjalnym przebojem, ale nie brakuje też odpowiednio mrocznego klimatu. I co najważniejsze nowe numery grane na żywo nie odstają od największych przebojów kapeli. Jeśli lubisz The Vision Bleak i taka energiczna forma gotyckiego grania ci odpowiada, to czym prędzej sięgaj po "Witching Hour". Można powiedzieć, że piąte studyjne wydawnictwo Niemców to prawdziwy horror metal.

Ocena: 9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz