piątek, 29 marca 2013

The Cumshots - Just Quit Trying (2006)

The Cumshots - Just Quit Trying

Rok wydania: 2006
Gatunek: stoner/sludge/rock'n'roll/heavy metal
Kraj: Norwegia

Tracklista:
01. Praying for Cancer
02. Like Pouring Salt on A Slug
03. I Drink Alone
04. Punchdrunk on Death
05. Bitter Erection
06. Last Laugh
07. Broken
08. Vomitory
09. Black Silence
10. Baptized in Broken Glass

Skład zespołu:
Kristopher Schau - wokal
Ole Petter Andreassen - gitara, czysty wokal
Tommy Hjelm - gitara, wokal
Tommy Reite - gitara basowa
Christian Svendsen - perkusja

Pierwotnie recenzja ukazała się na Crossroads Of Metal.

Trzy lata norweska kapela The Cumshots przygotowywała kolejny materiał, który ostatecznie pojawił się pod tytułem "Just Quit Trying". I o ile "Norwegian Jesus" był albumem przełomowym, to wydawnictwo z 2006 oznaczało kolejny krok do przodu - nawet nie wiem, czy nie był to bardziej zdecydowany krok. Kapela przygotowała niemalże 50 minut muzyki, a na samym LP znalazło się kilka prawdziwych hitów, a jeden z nich doczekał się nawet kontynuacji na czwartym albumie.

O ile nad "Norwegian Jesus" nie można było się jeszcze porządnie rozpływać, tak nad "Just Quit Trying" jest to jak najbardziej wskazane. Kristopher jak zwykle kusi los rzucając wyzwania jak w "Praying For Cancer" - swoją drogą świetny numer z wpadającą w ucho melodią i całkiem niezłym refrenem. Oczywiście nie oznacza to, że muzyka The Cumshots nagle stała się lekka, łatwa i przyjemna - co to to nie. Panowie trzymają się wypracowanego stylu, tyle, że tutaj jest jakby na sterydach. Więcej mocy niż na "Norwegian Jesus", kompozycje brzmią jakby były lepiej przemyślane. "Like Pouring Salt On A Slug" to niby energiczny numer, w którym wreszcie pojawia się przy mikrofonie Ole Petter. Jednocześnie jest to niezwykle smutny kawałek - w ogóle ta kapela gra bardzo przygnębiającą muzykę mimo tego, że jest energiczna i wpadająca w ucho. W każdym razie po tym 6-minutowym numerze następuje największy hit The Cumshots - "I Drink Alone", który został wyposażony w niezwykle przygnębiający klip. Sam kawałek jest niszczący w swojej prostocie. Mieszanie się partii wokalnych Kristopher i Ole Pettera brzmi rewelacyjnie. Do tego specyficzny brud towarzyszący muzyce tej kapeli, mocno i rytmicznie bijąca perkusja, ale też świetne partie gitarowe. Po prostu hit numer jeden jeśli chodzi The Cumshots. "Punch On Dead Drunk" już nie brzmi tak świeżo, ale wyłaniające się z cienia partie klawiszowe dodają specyficznego uroku tej kompozycji. "Bitter Erection" to jeden z lepszych kawałków zawartych na tym wydawnictwie - z początku wręcz walcowaty, później bardzo mechaniczny, ale ponownie wokale Ole Pettera ożywiają smutną atmosferę. Praktycznie do samego końca mamy równy i niesłabnący poziom - może "Broken" trochę odstaje, ale to co w tym kawałku się gubi nadrabia utwór "Vomitory". Podobnie dobry jest "Black Silence", natomiast nie do końca mogę się przekonać do "Baptized In Bloken Glass" - chyba trochę za dużo chaosu, nawet jak na The Cumshots.

Skoro album "Norwegian Jesus" otworzył kapeli wrota do światowej kariery, to materiał zawarty na "Just Quit Trying" powinien ich wykreować na międzynardowe gwiazdy. Czy tak się faktycznie stało? Chyba nie do końca. Pewnie zdobyli nowe rzesze fanów, ale ten album powinien zagwarantować im zdecydowanie większy sukces. Praktycznie minusów tutaj nie ma, bo kawałki The Cumshots w końcu wpadają w ucho, muzyka nie męczy zbytnim chaosem, może momentami trochę odstraszać wokal Kristopher, który na szczęście rekompensują partie Ole Pettera. Hitów tutaj nie brakuje - "Praying For Cancer", "Like Pouring Salt On A Slug", "I Drink Alone", "Bitter Erection" czy "Vomitory". Jest naprawdę w czym wybierać. Wielbicielom The Cumshots nie muszę tego albumu polecać, bo pewnie go znają, a pozostałych namawiam - kawał mocnego, brudnego, ociekającego krwią i potem rock'n'rolla.

Ocena: 8/10Brak komentarzy:

Prześlij komentarz