piątek, 20 lutego 2015

Creature With The Atom Brain - Night Of The Hunter (2015)

Creature With The Atom Brain - Night Of The Hunter

Data wydania: 27.02.2015
Gatunek: alternative/experimental/psychodelic/noise rock
Kraj: Belgia

Tracklista:
01. Part 1
02. Part 2
03. Part 3
04. Part 4
05. Part 5

Skład:
Aldo Struyf - wokal, gitara, programowanie, klawisze, perkusja, gitara basowa, flet
Jean-Philippe de Gheest - perkusja
Damien Vanderhesselt - perkusja
+ goście

Zacznę może od tego, że Creature With The Atom Brain to jedna z moich ulubionych rockowych kapel. Postacią centralną w tej formacji jest multiinstrumentalista Aldo Struyf, który poza wszelkiej maści instrumentami oraz programowaniem zajmuje się tutaj również śpiewem. Muzyka Creature With The Atom Brain jest bardzo ciężka do zaszufladkowania. Każdy z ich dotychczasowych albumów zawierał w sobie bardzo różnorodny materiał, który krążył gdzieś w okolicach wielu podgatunków rocka, ale wszystko skupiało się na eksperymentalnym podejściu do muzyki. Aldo wraz ze swoimi kompanami na każdym utworze zawartym na albumie potrafił zaskoczyć czymś niezwykłym, dlatego każde kolejne wydawnictwo od tej formacji jest wielką niewiadomą.

poniedziałek, 16 lutego 2015

Burweed - Hide (2015)

Burweed - Hide

Data wydania: 20.02.2015
Gatunek: atmospheric sludge metal/post-metal
Kraj: Finlandia

Tracklista:
01. Swallow
02. Lye
03. Lie
04. Dilate
05. Tire Iron
06. Hide/Defend

Skład kapeli:
Eetu Lehtinen - gitara basowa, czysty wokal
Toni Raukola - gitara, growl
Lauri Tattari - perkusja

Recenzja powstała dzięki Inverse Records.

Kiedy pomyślę o Finlandii w kontekście muzyki metalowej to w mojej głowie pojawia się od razu cała masa kapel grających melodyjną odmianę metalu ze sporym udziałem klawiszy. Może to kwestia tego, że jeszcze jakieś 10 lat temu zasłuchiwałem się bez opamiętania muzyką takich kapel jak Sonata Arctica, Nightwish, czy Stratovarius. Jednak kiedy zastanowię się nieco dłużej do głowy przychodzą mi również kapele, które stawiają przede wszystkim na klimat w swojej muzyce - Insomnium, Omnium Gatherum, czy Swallow The Sun. Dwa zupełnie różne bieguny, a jest przecież jeszcze trzeci, ten folkowy, o którym jednak wolę nie wspominać. W każdym razie kapela Burweed zdecydowanie należy do tego drugiego bieguna, do formacji stawiających przede wszystkim na klimatyczne granie.

czwartek, 12 lutego 2015

Najlepsze albumy stycznia 2015

Po długim i żmudnym podsumowaniu 2014 roku czas w końcu wejść w nowy 2015 rok. Styczeń zawsze uznaję za miesiąc, który może być taką przepowiednią jakie będzie kolejnych 11 miesięcy. I jeżeli by przyjąć, że faktycznie styczeń jest zapowiedzią tego, co czekać mnie będzie w kolejnych miesiącach to ten rok zapowiada się naprawdę obiecująco. Pierwsze 31 dni 2015 roku obfitowało w naprawdę dobre premiery, więc ułożenie top 10 nie było dla mnie szczególnym wyzwaniem.

wtorek, 10 lutego 2015

Premortal Breath - They (2014)

Premortal Breath - They

Data wydania: 26.06.2014
Gatunek: heavy metal
Kraj: Niemcy

Tracklista:
01. Your Ruin
02. Into the Light
03. Fuck My Brain
04. Pain
05. They
06. Pleasure
07. Trapped
08. Blood Baby Shower

Skład:
Thomas Greulich - wokal
Tobias Eymer - gitara, drugi wokal
Sebastian Herbold - gitara
Dominik Eymer - gitara basowa, drugi wokal
Thomas Pettrich - perkusja

Recenzja płyty powstała dzięki Metalmessage.

Premortal Breath to młoda kapela z Niemiec parająca się graniem heavy metalu. Formacja rozpoczęła swój żywot w 2010 roku i "They" jest ich pierwszym nagraniem. Przyznam od razu, że rzadko trafiam na kapele, których pierwszym wydawnictwem w karierze jest pełny studyjny album. Taki jest właśnie przypadek Premortal Breath. Mógłbym tu przytoczyć zawiłe losy składu kapeli, który dość dynamicznie się zmieniał, ale jednak wolę skupić się na zawartości wydawnictwa "They".

poniedziałek, 9 lutego 2015

Melkor - Irrlicht (2014)

Melkor - Irrlicht

Data wydania: 12.12.2014
Gatunek: atmospheric black metal
Kraj: Niemcy

Tracklista:
01. Spiegelwand
02. Die Welle erneuert sich
03. Irrlicht
04. Pangaea
05. In den welken Wäldern
06. Des Berges Schweigen
07. Opferlamm
08. The Great Defender

Skład:
Patrick Baumann - wokal oraz wszystkie instrumenty

Recenzja płyty powstała dzięki Metalmessage.

Zanim przejdę do recenzji warto sobie odpowiedzieć na pytanie: kim jest Patrick Baumann , który jest odpowiedzialny za ten album? Ów muzyk rozpoczął swoją działalność w 2004 roku powołując do życia projekt Melkor (nazwa zaczerpnięta z twórczości Tolkiena). Jednakże wówczas wydał tylko 23-minutą demówkę zatytułowaną "Call of the Enchained". W latach 2005-2006 udzielał się w niemieckiej formacji Nocte Obducta, ale bez większych sukcesów. Następnie wstąpił w szeregi kapeli Agrypnie, gdzie w latach 2008-2009 grał na gitarze basowej, a w latach 2009-2011 odpowiadał za gitarę elektryczną. Niestety nie załapał się na nagranie jakiejkolwiek płyty z Agrypnie. Jakby nie spojrzeć ten multiinstrumentalista miał spore doświadczenie, które mogło mu się dobrze przysłużyć do pociągnięcia dalej swojego projektu solowego. I tak w 2009 roku Melkor wydał album "Ferne", który jednak nie spotkał się z wielkim poklaskiem (sądząc po recenzjach). Materiału nie słyszałem, więc nie jestem w stanie go ocenić, dlatego skupię się na recenzji "Irrlicht".

wtorek, 3 lutego 2015

Podsumowanie 2014 - top 30

Jaki to był ten 2014 rok? Dla mnie był bardzo dobry. Wiele kapel wróciło w wielkim stylu do swoich najlepszych lat. Inne formacje przebiły swoje najlepsze wydawnictwa za sprawą nowego albumu. Na naprawdę niewielu płytach się zawiodłem, więc faktycznie jest się z czego cieszyć. Stworzenie Top 30 w tym roku nie było dla mnie wielkim wyzwaniem. Tym razem nie przeszkadzała mi nawet zasada, że do finałowego zestawienia nie łapią się debiutanci (bo ci mają swoją oddzielną kategorię). Ten fakt nie uprzykrzył mi tym razem życia głównie dlatego, że w 2014 roku nie było tak rewelacyjnych debiutów jak w latach poprzednich. Wówczas brak takiej płyty w zestawieniu jak pierwszy album Ghost, Those Who Fear, czy Recflections był dla mnie zadrą nie dającą spokoju. Bez dalszego ględzenia - oto moje Top 30 2014 roku, prawdziwy miszmasz gatunkowy, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie (podobnie jak poprzednio już bez opisów, które pojawiły się zestawieniach gatunkowych).


niedziela, 1 lutego 2015

Podsumowanie 2014 - heavy/power/melodic metal

2014 rok w heavy metalu był czasem wielkich powrotów. Ale nie chodzi tu o reaktywacje znanych i lubianych kapel, a raczej o świetne powroty znanych formacji do ich lat świetności. I to tego typu wydawnictwa stanowią większość mojego zestawienia. Ogólnie heavy metal, melodic metal, power metal i progressive metal mają się naprawdę dobrze i w żadnym wypadku nie widać żadnych oznak schyłku tych gatunków. Wręcz przeciwnie, pojawia się coraz więcej młodych kapel, które w swojej muzyce odnoszą się do początków wspomnianych gatunków i pełnymi garściami czerpią z dokonań największych heavy metalowych zespołów.